Mindannyian igyekszünk jól érezni magunkat az életünkben. Keressük a jó élményeket, és igyekszünk elkerülni a rosszakat. A függőség valójában nem más, mint egy olyan eszköz ebben a boldogságkeresésben, amelyről idővel kiderül, hogy nem megfelelő.
Kezdetben olyan jó! Az adott szer (pl. alkohol, drog, nikotin) vagy viselkedés (pl. szerencsejáték, munkaalkoholizmus, internetfüggés) jó eszköznek látszik, hiszen segít a rossz érzésektől elmenekülni, a jó, sőt a nagyon jó érzéseket megtalálni. Persze, hogy szívesen élünk ezzel a megoldással ismét! Csakhogy idővel egy picit több kell majd belőle, mert kezdünk hozzászokni, és már nem hat olyan jól, mint elsőre (hiszen kezd kialakulni a tolerancia). Egyre többször és több kellene belőle, ráadásul a közbe eső idők egyre nehezebbek (mert kezd kialakulni a megvonás is). Innentől már nem is azért lesz rá szükség, hogy jó legyen, hanem azért, hogy ne legyen rossz. Hogy kibírható legyen. Ez az addikciók ördögi köre. Ilyenkor válik láthatóvá, hogy az adott szer vagy viselkedés nem jó eszköz a boldogság felé vezető úton. A megoldás ezek után az lehet, hogy más eszközök után nézünk: olyanokat keresünk, amelyek hosszú távon is működnek.
A felépülés erről szól: egy olyan önismereten alapuló életmód kialakításáról, amelyben sikerül a saját jó eszközeinket megtalálnunk ahhoz, hogy jól érezzük magunkat.
Addiktológiai tanácsadó szakpszichológusként, több mint 25 éves pszichológusi tapasztalattal, valamint családterápiás és sématerápiás esközökkel segítem azokat, akik függőségi problémával küzdenek, vagy érintett családtagként támogatásra van szükségük. A legmodernebb pszichológiai eszközök és elméletek alkalmazása mellett a gyakorlati életre is kiterjedő konkrét tanácsokkal és praktikákkal, személyre szabott támogatást igyekszem nyújtani. A megfelelő eszközöket mindig közösen, az egyén személyes és környezeti szükségletei mentén határozzuk meg, hogy valóban működőképes, a mindennapokban alkalmazható megoldásokat találjunk egy fenntartható és kielégítő új életmód kialakításához.
Hogyan, miben segíthetek?
Függőségből való kilábalásban: Egyéni tanácsadással és sématerápiás megközelítéssel támogatom Önt abban, hogy felismerje a káros viselkedésminták mögött húzódó érzelmi szükségleteket, és egészséges megküzdési stratégiákat alakítson ki. Emellett olyan praktikus, mindennapi eszközöket kínálok, amelyek azonnal beépíthetők az életébe.
Családi és párkapcsolati nehézségek rendezésében: A különböző addiktív viselkedések nem csupán az egyén problémái, hanem a tágabb (társadalmi) és szűkebb (családi, baráti) környezet problémái is egyben. A függőségben érintett egyén és a környezete kölcsönösen hatnak egymásra. Addikciók esetében ezért sokszor nagyon hasznos, ha a családterápia rendszerszemléletű eszköztárával segítünk helyreállítani a kommunikációt és a bizalmat, hogy a család támogató közegként tudjon működni a felépülés során. Mindeközben konkrét, gyakorlati javaslatokkal is igyekszem segíteni a családot, hogy hatékonyabban kezelhessék a mindennapok kihívásait.
Támogatás nyújtásában hozzátartozóknak: Ha nem Ön, hanem egy családtagja vagy barátja küzd függőséggel, Ön pedig arra keres megoldást, hogyan támogathatná őt ebben, akkor segítek Önnek megérteni a helyzetet és az érintettet. Mindeiközben azt sem hagyhatjuk figyelmen kívül, hogy Önt miként érinti ez a helyzet és milyen mentális terhet jelenthet Önnek a másik fél támogatása. Az általános pszichológiai tanácsokon túl konkrét lépések kidolgozásában is segítek, hogy a helyzethez leginkább illeszkedő támogatást nyújthassa.
Visszaesés megelőzésében: Kidolgozzuk azokat a személyre szabott stratégiákat, amelyek segítenek felismerni és kezelni a visszaesés kockázatát, figyelembe véve az Ön élethelyzetét, környezetét és erőforrásait.
Az első lépést a megoldás felé már azzal megtette, hogy mérlegelni kezdte: segítséget kér. :-)