Pároknak, családoknak
Gyerekként és felnőttként egyaránt a társas és családi kapcsolataink szerves részeként létezünk. Az egyén által megélt nehézségek vagy tünetek sokszor a társas vagy családi kapcsolatrendszer problémáiból erednek. Amikor felvetődik, hogy egy probléma a kapcsolatrendszer működési zavarából eredhet, akkor a pár- vagy családterápia nyújthat segítséget.
Mikor lehet hatékony a családterápia?
Minden olyan esetben, amikor a fennálló probléma (vagy tünet) a családi kapcsolati rendszerből eredhet. Például:
- A gyermek jelentős vagy tartóssá váló viselkedés-, hangulat- vagy teljesítményváltozása esetén
- A szülők nevelési elveinek ütközése esetén
- Kezelhetetlenné váló testvérféltékenység esetén
- Családi változások esetén: testvér születése, válás, betegség, családtag elvesztése stb.
- Mozaikcsaládok nehézségei esetén
- Addiktív zavarok esetén (aklohol- vagy drogfogyasztás, társfüggőség, illetve játék-, internet-, szexuális- vagy egyéb viselkedéséses függőségek esetén)
A probléma megoldását jelentősen gyorsítja az a tény, hogy a családterápia egyszerre hat a család minden tagjára. A családterápia a család erőforrásaira támaszkodva változatos módszerekkel segíti az új családi egyensúly létrehozását.
Mikor lehet hasznos a párterápia?
Minden olyan esetben, amikor a pár tagjai (vagy akár két 16 évesnél idősebb családtag) közötti kapcsolatban és kommunikációban problémák, elakadások jelentkeznek. Például:
- Gyakori és visszatérő (pár)kapcsolati konfliktusok esetén
- Kommunikációs, együttműködési nehézségek esetén (akár a szülőpár közötti kapcsolatban, akár valamely szülő és gyermeke közötti kapcsolatban)
- Normatív krízisek esetén: pl. gyermekvállalás kapcsán vagy szülés után jelentkező párkapcsolati nehézségek esetén,
felnőtté váló gyermek elengedése / leválása esetén - Megcsalás, hűtlenség, bizalomvesztés esetén
A párterápia - mint minden más segítő beavatkozás - akkor tud a leghatékonyabb és leggyorsabb lenni, ha - amint felismertük, hogy bizonyos (pár)kapcsolati problémáink vagy témáink rendszeresen visszatérnek, ismétlődnek - minél előbb szakemberhez fordulunk, hogy még megelőzési fázisban "kapjuk el" a problémákat. A párterápia, páros konzultáció alapfeltétele, hogy a pár mindkét tagja motivált legyen a folyamatban való részvételre, és az első egy-két ülés során képesek legyenek egy mindkettőjük számára közös célt kijelölni. A jól megfogalmazott, konkrét és reális közös cél elérése jelenti a párterápia sikerét.